Yeni Medya ve Politika

Son 20 yılda Dünya’da en çok değişen şey ne dersiniz?

Kesinlikle cevabım Dijitalleşen Dünya olacaktır. Dijitalleşen Dünyanın en çok etki ettiği sektörlerden biri hiç şüpheniz Medya. Yeni çağda artık bilgiye ve enformasyona ulaşmanın ne kadar hızlı olduğunu medya üzerinden bir örnek verecek olursak. Buluşların 50 milyon kullanıcıya ulaşma süreleri;

Bilgisayar: 14 yıl, İnternet: 7 yıl ,Facebook: 4 yıl

Z kuşağının en belirgin özelliklerden biri de kesinlikle bilgiyi hızlı alıp hızlı tüketmeleri. Ana akım medya artık bunları karşılayamıyor. Çoğu insan özellikle gençler artık televizyonu dijital platformlar veya konsol oyunlarını oynamak için kullanılıyor. Tartışma programlarını, Haberleri televizyon izleyen genç sayısı yok edecek kadar az.

Gençler artık haberleri internet sitelerinden veya Youtubedan alıyor. Bu da haber yazımlarında ki klasik haber tekniklerinin (ters piramit gibi) tekniklerin yerine yeni haber tekniklerini getirilmesini gerektirdi.

Siyasetçiler Ana Akım Medyanın klasik ‘sıkıcı’ politika haberleri sosyal medyada daha eğlenceli bir hale getirdiği

Siyasi anlamda Sosyal Medyanın ana akımının öne geçmesinin sebeplerinden biri de kesinlikle sansür. Sansürün olması yeni medyayı öne çıkaran faktörlerden biri.

Kendine Ana Akım mecrada yeterli düzeyde süre verilmeyen veya genç seçmene hitap etmek isteyen siyasetçiler sosyal medya üzerinde propagandaları sürdürüyor.

Hatta geçenlerde ABD başkanı Trump bir mitingini canlı yayın platformu Twitch’den canlı yayınladı.

Medyanın seçimlerde nasıl etkilediğini bakarsak;

İş adamı Cem Uzan’ın kurduğu Genç Parti sadece 66 günde 2.5 milyon oy aldı.

Yurtdışında örnek verecek olursak Barack Obama’nın 2008 seçimlerde Twitter’ı etkin bir biçimde kullandı.

2016 Amerikan Birleşik Devletleri Başkanlık seçimleri ve Brexit’te Cambridge Analytica’nın verileri kullanması sosyal medyanın politikada etkisinin görünenden daha büyük olduğu ve siyasetçilerin genç kitleye hitap etmeye daha fazla olduğunu gösterdi.

Siyasi adaylar 2018 Haziran ve 2019 Mart seçimlerinde sadece Televizyon kanallarında değil genç kitleye hitap etmek için Youtube kanallarına da konuk oldu.

Önümüzde ki dönemde Ana Akım medyanın etkisinin azalacağı ve Dijital medyanın yükselişte olacağını söylemek yanlış olmaz. Özellikle Televizyon ve Gazetelerde ki sansürü sevmeyen gençler seçimleri yeni medyadan takip edecektir. Bu da önümüzde ki Dönemde Dünya ve Türk siyasetin de partilerin yeni yollar izleyeceğini gösteriyor.

 

 

                                                                                                          Berkay Akıncı

 

10 Comments

 1. best web hosting company

  14 Ağustos 2020 at 14:19

  The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad
  is now broken and she has 83 views. I know this is totally
  off topic but I had to share it with someone!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla