Türkiye’de Araştırmama Sorunu

araştırma tarih ile ilgili görsel sonucu

Daha önce hiç başım ağrıyor diye bir manava gitmiş miydiniz veyahut karnım acıktı diye doktora?

Ama tarih konusunda ne yazık ki tam da bunu yapıyoruz. İnsan yapısı itibariyle her zaman kolay olanın peşine düşer, ne yazık ki biz de bir konuyu ya da olguyu araştırmak yerine, onu izlemekle yetinir, artık öğrendim der bir köşeye çekiliriz. Bunu hepimiz yaşamadık mı? Örneğin daha birkaç yıl evvel ekranlarda boy gösteren bir dizide, Şehzade Mustafa o kadar masum gösterildi ki, izleyenlerin bir çoğunun Kanuni Sultan Süleyman’a demediği kalmamış, hatta daha ileriye gidip ona dava açanlar bile olmuştu. Hoş; Süleyman Çakır’a cenaze namazı, Hüsnü Çoban’a mevlit okutan izleyicinin önüne absürt bir tarih dizisi koyarsanız neticesi de bu olur elbet. Mesela, benim bile zaman zaman izlediğim ve gerçeği,  gerek karakterleriyle, gerek kostüm ve davranışlarıyla büyük ölçüde yansıttığını düşündüğüm “Diriliş Ertuğrul” dizisinde hata olamaz mı?  “Süleyman Şah oğlu Ertuğrul…” dizide bunu duyunca tüylerimiz diken diken oluyor değil mi, peki bunu ne kadar araştırdık? Gerçekten Ertuğrul, Süleyman Şah oğlu mu? Diğer dizilerin aksine ben bu konuda aslında senariste çok fazla yüklenemiyorum. Çünkü tarih; yapılan her araştırmayla sürekli değişebilen bir bilim dalıdır. Dizinin ortaya çıktığı 2014 yılında, ilk Osmanlı parasının Orhan Gazi döneminde bastırıldığı zannediliyordu ama zamanla bu bilginin yanlış olduğu, ilk paranın Orhan Gazi değil, babası Osman Gazi zamanında basıldığı ortaya çıktı. İşte gerçek de böyle gün yüzüne çıktı, çünkü Osman Bey’in bastırdığı sikkelerde Osman bin Ertuğrul bin Kunduz Alp (Gündüz Alp)  yazmaktaydı. Bu durumda ya Osman Bey dedesinin adını bilmiyordu, ya da zamanında birisi öyle bir hata yaptı ki dizilerimize kadar etki etti. Ben elbette tarihi konu alan diziler yapılmasın demiyorum, ama yapılacaksa bu şekilde yapılmamalı, önce hakkında geniş bir tahkikat yapılmalı sonra beyaz perdeye aktarılmalı. Bu konuda şimdiye kadar gördüğüm en güzel örnek çok ses getirmese de “Direniş Karatay” adlı filmdi. Konya Karatay Üniversitesi’nin katkılarıyla yapılan bu filmde Selçuklunun son yılları en ince detayına kadar ele alınmış ve doğru bir şekilde izleyiciye aktarılmıştı. Dostlarım, bir araştırmacı ya da tarihçi beklemeyin. En büyük araştırmacı sizsiniz, gördüğünüz ya da duyduğunuz şeylerin gerçekten farklı olabileceğini hiçbir zaman unutmayın. Eleştirel bakmak size bir şey kaybettirmez ancak çok şey kazandırır. Hep sordukları bir soru vardır, eminim size de daha önce sormuşlardır, “çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi” diye, ben size bu iki şıktan farklı bir cevap vereceğim. Ne çok okuyan, ne de çok gezen… Sadece çok araştırma yapan bilir. Öyleyse şimdi kalkın ve izlediğiniz şeylere bir eleştirmen gözüyle bakın, araştırma yapın. Emin olun bu size çok fayda sağlayacaktır. Sevgilerle…

Emre YÜKSELEN

Antalya'nın Finike ilçesinde doğdu. Öğrenci Federasyonu Antalya İl Başkanlığı ve Türkiye Gençlik Meclisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Yazım hayatına 3Nokta dergisinde başlamış, Dr. Jirvago Özel Ödüllerinde "İkarus" adlı şiiriyle En İyi Antoloji Şairi; "Begonya" adlı hikayesiyle Yılın En Genç ve Başarılı Yazarı ödüllerini almıştır. Yazım hayatına halen devam eden Emre Yükselen, 2017 yılında akademik çalışmalara başlamış, Galatasaray Üniversitesi'nden sonra, "Unnational History" adlı teziyle Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 'nde akademik öğrenci asistanı olmaya hak kazanmış, Göbeklitepe kazı çalışmalarında yer almış, Antik Likya bölgesinde yeni keşiflerde bulunmuştur. Şu an; başta Atayurt, Histodia ve Türk Devrimi olmak üzere pek çok yayınevi ve dergide yazılar yazmaktadır.

53.354 Comments

 1. dewa togel

  12 Nisan 2021 at 16:02

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that
  “perfect balance” between usability and visual appearance.

  I must say you’ve done a very good job with this. Also, the blog loads extremely quick for
  me on Chrome. Outstanding Blog!

 2. www

  12 Nisan 2021 at 17:38

  Sew, Mama, Sew! for featuring my HoJo Space Spores on their blog yesterday!

  Sonu wanted to know if my little Abstract No.5, (pictured below) which I
  created about a year and a half ago as part of a small series,
  could be included in a future post featuring quilts as color inspiration. I
  also wish to thank the very sweet and talented Amy Cartwright for
  passing on the The Bella Sinclair Award which was created by the delightful artist Bella Sinclair.
  Bella has had a major shift in her life with the loss of her
  husband. I am really in an exploratory stage right now, fumbling a bit
  in the dark and I truly appreciate how accepting everyone is each time I shift directions in my work!
  I will be emptying my Etsy Shop of any remaining merchandise, (the big sale is still on, but not for too much longer!) and slooooowwwwly be filling it back up with new stitched work.
  Doing a bit better, but still having some
  problems with the ‘ol back and sitting comfortably for
  even short periods of time proves very uncomfortable.
  So, I have been doing exercises that he gave me, at home, to try and get things back on track.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla