İstemiyorsan Okuma Kardeşim

Hayat şartları, aile baskısı, iş olanağı ve daha birçok nedenden dolayı yapılan bir olaydır:İstenmeyen bölümde okumak.

Ülkemizde eğitim sisteminin kötü olması herkesin kabul ettiği bir gerçek. Peki nasıl düzelir bu eğitim sistemi? Benim şahsi fikrim insanlar yaptığı işi severse eğitim  sistemi başta olmak üzere her şeyin üstesinden gelebiliriz.

Şöyle düşünelim bir matematik öğretmeni ve bir türkçe öğretmenimiz var. Türkçe öğretmeni gerçekten bu işi yapmak istediği için bu bölümü okumuş olsun ve gerçekten bu işi yaparken mutlu olduğu için bu işi yapıyor. Matematik öğretmeni ise daha rahat iş bulacağı için hiç istemese de bu mesleği yapıyor. Sizce hangisinin öğrencilere katkısı daha fazla olur?

Ya da bir mühendis gerçekten işini severek yaparsa daha faydalı şeyler icat eder, bir ressam daha güzel tablolar çizer vs.

Fırat Üniversitesinde yapılan bir ankete göre 100 kişiden 78’i istediği bölümü okumuyor. Bu %78’lik kısmın %54’ü puanı oraya yettiği için, %27’si iş imkanı fazla olduğunu düşündüğü için, %13’ü aile baskısından dolayı bu bölümleri okumak zorunda kalmış veya öyle hissetmiş.

Anlatmaya çalıştığımız bu mesele filmlere de konu olmuştur. Bence bunu en iyi anlatan film ise  Aamir Khan’ın başrol de oynadığı 3 Aptal filmidir.

İşinizin en iyisi olursanız hiç bir zaman aç veya açıkta kalmazsınız. Tarihi araştırmayı çok seviyorsanız ve bu işi yapmaktan mutlu oluyorsanız tarih bölümü okuyun. Emin olun işinizi gerçekten iyi yaparsanız kendinizi hiç hayal edemeyecek yerlerde bulacaksınız.

Zaten istemediğiniz bir bölüm okuyanların bir kısmı okulu bırakır, bir kısmı başka bir bölüme geçiş yapar, bir kısmı ise istemeye istemeye o bölümü bitirir. Hepimizin ilgi alanı farklı bu ülkeye gerçekten faydamız olsun istiyorsak sevdiğimiz işleri seven insanlara en iyi şekilde öğretmeliyiz.

242 Comments

 1. https://azhydroxychloroquine.com

  6 Ekim 2020 at 01:58

  What’s up colleagues, how is everything, and what you wish for to say about this
  article, in my view its in fact amazing for me. https://azhydroxychloroquine.com/

 2. buy cialis no prescription

  9 Ekim 2020 at 04:26

  The claim values for Levitra ODT (Staxyn) experience not been reported, just this drug provides a
  higher systemic vulnerability compared with the
  film-coated preparation (Levitra). For this reason, these two formulations are non like milligram for milligram and thence are non similar.

  In addition, scorn the percept that an ODT preparation would use up impression Sir Thomas More quickly,
  both the film-coated tablets and the ODT formulation get
  alike onsets of process. http://lm360.us/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla