İdeal Bir Kahraman: Prometheus

İnsanların ihtiyacı olan bir kahraman, bizim için kendini feda etmiş ve bunun bedelini ödemiş bir tanrı.

(Ateşin çalınışının bir tasviri)

(Zeus)

Herkes Prometheus mitosu az çok bilir. İnsanlar tanrıların despot yönetimine ve zulmüne maruz kalıyorlardı. Prometheus ise bu duruma daha fazla dayanamayıp insanlara ateşi verdi insanlar bu ateşle uygarlıklarını kurdular. Bu duruma aşırı sinirlenen Zeus onu bir dağa hapsettirip orada zincire vurdu. Her gün bir kartal onun ciğerini yiyor ertesi gün geldiğinde tamamen iyileşmiş olan ciğeri bir kez daha yiyordu. Bu zulüm 30 sene boyunca Herkül ona acıyıp öldürüne dek sürdü.

(Prometheus’un cezalandırılması)

Peki eski insanlar böylesine büyük bir fedakarlığa niçin ihtiyaç duymuşlardır, Bizim bilgiye ulaşıp uygarlıklar kurmamıza yardımcı olacak bir kahramana niçin ihtiyaç vardır?

Bizler de zaman zaman kahramanlıklar yapmışızdır, bazıları çok büyük fedakarlıklardır ama hep içlerinde bir çıkar vardır bunların.

Bu normal karşılanabilir bir durumdur, bizler insanız ve kusurluyuz asla tam anlamıyla kahraman dahi olamayız çünkü böyle fedakarlıklar yaparken: efsane olmak, saygı duyulmasını istemek gibi yada daha farklı yüzlerce şey düşünürüz ama bir Titan olan Prometheus böyle düşünmezdi o sadece insanların tanrıların zulmüne uğramasını istemedi ve bizi kurtardı böylece biz de ideal kahramanımızı yaratmış olduk.

Elbette Prometheus’un öyküsü farklı şekillerde de yorumlanabilinir, ben sadece bizim bugün de yazdığımız kahramanlara benzeyen yönüyle ona bakıyorum.

Bu Freud’un baba ve tanrı kavramını ilişkilendirmesini andırmıyor değil. Bakarsanız bizler kendi kusursuz olmayan kahramanlık duygularımızı kesinlikle bizim için yapılmış bir kahramanlık duygusu yaratarak anlamlandırıyoruz.

Çünkü buna ihtiyacımız var, insanların yaptıkları, düşündükleri şeylerin olmasını ve bunun bedelini kusursuz bir şekilde ödeyecek bunu yaparken de bizim beşeri ucuz gururlarımızı okşamak için yapan bir insan olmayacak, bir tanrıya ihtiyacımız var.

Teşekkürler Prometheus!

Furkan Tanyıldızı

Histodia Şubat 2018 yılında dergi olarak başlayıp, kurumsallaşan bir medya kuruluşudur. Bilim, Sanat, Edebiyat, Tarih ve Fikrin olduğu her yerdeyiz...

337 Comments

 1. mymvrc.org

  22 Eylül 2020 at 20:45

  mymvrc.org https://mymvrc.org/

 2. https://azhydroxychloroquine.com/

  7 Ekim 2020 at 00:42

  There is certainly a great deal to know about this topic.

  I like all the points you have made. https://azhydroxychloroquine.com/

 3. http://lm360.us

  12 Ekim 2020 at 15:33

  Cavernous disfunction (ED) is the haunting inability to accomplish or exert an hard-on sufficient for
  acceptable intimate operation.1 According to information from the Bay State Manlike Aging Study, up to
  52% of manpower between the ages of 40 and 70 are touched by ED.2 Founded on findings from the 2001–2002 Political unit Health
  and Nourishment Exam Surveil (NHANES), it is estimated that 18.4% of men in the U.S.
  who are 20 years of eld and old ingest ED. http://lm360.us/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla