İdeal Bir Kahraman: Prometheus

İnsanların ihtiyacı olan bir kahraman, bizim için kendini feda etmiş ve bunun bedelini ödemiş bir tanrı.

(Ateşin çalınışının bir tasviri)

(Zeus)

Herkes Prometheus mitosu az çok bilir. İnsanlar tanrıların despot yönetimine ve zulmüne maruz kalıyorlardı. Prometheus ise bu duruma daha fazla dayanamayıp insanlara ateşi verdi insanlar bu ateşle uygarlıklarını kurdular. Bu duruma aşırı sinirlenen Zeus onu bir dağa hapsettirip orada zincire vurdu. Her gün bir kartal onun ciğerini yiyor ertesi gün geldiğinde tamamen iyileşmiş olan ciğeri bir kez daha yiyordu. Bu zulüm 30 sene boyunca Herkül ona acıyıp öldürüne dek sürdü.

(Prometheus’un cezalandırılması)

Peki eski insanlar böylesine büyük bir fedakarlığa niçin ihtiyaç duymuşlardır, Bizim bilgiye ulaşıp uygarlıklar kurmamıza yardımcı olacak bir kahramana niçin ihtiyaç vardır?

Bizler de zaman zaman kahramanlıklar yapmışızdır, bazıları çok büyük fedakarlıklardır ama hep içlerinde bir çıkar vardır bunların.

Bu normal karşılanabilir bir durumdur, bizler insanız ve kusurluyuz asla tam anlamıyla kahraman dahi olamayız çünkü böyle fedakarlıklar yaparken: efsane olmak, saygı duyulmasını istemek gibi yada daha farklı yüzlerce şey düşünürüz ama bir Titan olan Prometheus böyle düşünmezdi o sadece insanların tanrıların zulmüne uğramasını istemedi ve bizi kurtardı böylece biz de ideal kahramanımızı yaratmış olduk.

Elbette Prometheus’un öyküsü farklı şekillerde de yorumlanabilinir, ben sadece bizim bugün de yazdığımız kahramanlara benzeyen yönüyle ona bakıyorum.

Bu Freud’un baba ve tanrı kavramını ilişkilendirmesini andırmıyor değil. Bakarsanız bizler kendi kusursuz olmayan kahramanlık duygularımızı kesinlikle bizim için yapılmış bir kahramanlık duygusu yaratarak anlamlandırıyoruz.

Çünkü buna ihtiyacımız var, insanların yaptıkları, düşündükleri şeylerin olmasını ve bunun bedelini kusursuz bir şekilde ödeyecek bunu yaparken de bizim beşeri ucuz gururlarımızı okşamak için yapan bir insan olmayacak, bir tanrıya ihtiyacımız var.

Teşekkürler Prometheus!

Furkan Tanyıldızı

Histodia Şubat 2018 yılında dergi olarak başlayıp, kurumsallaşan bir medya kuruluşudur. Bilim, Sanat, Edebiyat, Tarih ve Fikrin olduğu her yerdeyiz...

596 Comments

  1. bape clothing

    26 Ocak 2022 at 10:19

    I have to show my affection for your kind-heartedness in support of men who actually need help on the area. Your very own commitment to getting the solution all-around appeared to be quite informative and has surely empowered somebody just like me to arrive at their ambitions. Your own important help signifies a lot a person like me and even further to my office workers. Thanks a lot; from all of us.

  2. jordan 4

    26 Ocak 2022 at 10:19

    My husband and i ended up being very joyful when Jordan managed to deal with his research through your ideas he got using your blog. It’s not at all simplistic just to possibly be giving away instructions which often some other people could have been trying to sell. We really fully grasp we now have the writer to be grateful to because of that. Most of the illustrations you’ve made, the easy web site navigation, the friendships you can make it possible to engender – it’s got mostly astounding, and it’s assisting our son and us consider that the topic is interesting, and that’s extraordinarily mandatory. Thank you for everything!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla