HARRY POTTER – Bir Evrene Giriş-

BÜYÜYEN VE BÜYÜTEN BİR HİKAYE 
Harry ile yıllar önce tanıştık.Bazıları hikayeye hem en dahil oldu. Bazıları yıllar sonra…
Harry Potter dünyada en çok satılan kitaplardan biri. Filmleri en çok gişe hasılatı yapan Imbd puanı oldukça yüksek filmler.Ancak tüm bunların yanında fantastik bir evrene adım atmamızı sağladı. Bunun yanında duyguların bazılarını onunla öğrendik.
Harry Potter Ve Felsefe Taşında yalnız bir çocuğun bir dünyaya adım atmasını ve dostluğun başlangıcını hep beraber yaşadık. İnsanların sevgiyle değişebileceğini gösterdi. Harry Ron ve Hermione felsefe taşını bulurken ve korurken birçok şey yaşadılar. Satranç oynarken Ron’un hamlesi Hermione’nin Harry’ye söyledikleri arkadaşlık kavramını o yaştaki çocuklara ve ondan sonrakilere işlemeye başladı. Neville insanın sevdiklerine karşı koymasının bazen zor olabileceğini ama yapılması gerekenin yapılacağını gösteriyor ve kötü karakterimiz Lord Voldemort(Kim Olduğunu Bilirsin Sen) sevgisizliğin ve güç tutkusunun insana neler yapabileceğini hepimize açıklamaya başladı. Draco Malfoy, Severus Snape, McGonagall, Rubeus Hagrid ve tabiki Albus Brian Dumbledore karakterler her kitapta değişti gelişti.J.K.Rowling’in bu sihirli dünyasındaki hiçbir cadı ya da büyücü ne tam siyahtı ne de tamamen beyazdı.

Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı yaşamayı unutmak doğru değildir, unutma bunu…

 

Sırlar odasının kapağını açtığımızda aslında seriye dair büyük bir ipucu vardı. Harry bir çatalağızdı. Hepimizin de bildiği gibi seçmen şapka onu Sltyherin’e yerleştirmek istemişti. Tüm kitap boyunca onun aslında Sltyherin’e ait olduğu gibi bir düşünce geçiyordu. Ama Sırlar Odasında onun bir Gryyfindor olduğunu gördük. Peki o zaman Harry nasıl yılanlarla konuşabiliyor? Genç Tom Riddle karşımıza çıkıyor ve bir anısını gösterip herkesin genç başarılı birine güvendiğini ama onun dünyanın en karanlık büyücüsü olmak istediğini bilemeyeceklerini gördük . Bunun yanında Qudditch gibi muhteşem bir sporu da iyice görüyoruz. 

Bir komplo var Harry Potter. Bu yıl Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda dehşet verici şeyler yapmak için bir komplo

Azkaban’ın dünyanın en korkunç yerlerinden biri olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Ruh emiciler,korkunç bir hapishane, kimsenin girdiği gibi çıkamadığı neredeyse ruhunu kaybettiği bir yer. Bir kişi hariç Sirius Black. Harry’in vaftiz babası. Yıllardır Lily ve James’in bir nevi katili olarak bilinen kişi. Sirius Black korkunç bir katil. Sihir bakanlığı böyle diyor. Gerçek mi yoksa koca bir yalan mı? Remus Lupin ve çikolataları, böcürtler(Sahi sizin en biri olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Ruh emiciler,korkunç bir hapishane, kimsenin girdiği gibi çıkamadığı neredeyse ruhunu kaybettiği bir yer. Bir kişi hariç Sirius Black. Harry’in vaftiz babası. Yıllardır Lily ve James’in bir nevi katili olarak bilinen kişi. Sirius Black korkunç bir katil mi Sihir bakanlığı böyle diyor. Gerçek mi yoksa koca bir yalan mı? Remus Lupin ve çikolataları, böcürtler(Sahi sizin böcürtünüz ne olurdu) Çapulcular ve Snape’nin gençliğine gittiğimiz, Şamarcı Söğüt’ün anlamını öğrendiğimiz bu yılda Hogsmeade ve Çapulcu Haritası hayatımıza girmişti. Fred ve George böyle muhteşem bir şeyi bularak efsane bir hareket yapmış.Expecto Patronum bu yılın belki de serinin en önemli büyülerinden.Çatalboynuzlu bir geyik birilerinin hayatını kurtarıyor. Şahgaga, Hagrid, Hermione’nin ders programı ve bunu nasıl yaptığının gizemi ve dünyanın en muhteşem kolyesi Zaman Döndürücü herşeyin anlamını öğreniyoruz.

 • Muschief Managed
 • Onlara ihanet etmektense ölürdüm

  Ateş kadehine adınızı koyabilir misiniz? Ya da dünya quidditch şampiyonasına gidebilir miyiz? Üç büyücü turnuvasını canlı izlemek muhteşem olurdu. Ya da noel balosuna katılmak. Serinin bu kitabı hem bu sihirli evreni hemde karakterlerin gelişimini ele alıyor. Bu kitapta pek sevmediğimiz bir karakter bu evrene dahil oluyor. Rita Sketer. Sansasyon yaratmak için yapmayacağı şey yok. Üç büyücü turnuvası da bunun için muhteşem bir faaliyet. Beauxbatouns, Durmstrang ve Hogwarts bir araya gelip şampiyon olmak için mücadele ediyor. Aslında bu turnuvada yaş sınırı var ama Kim Olduğunu Bilirsin Sen yapacağını yapıp Harry’i de bu turnuvaya dahil ediyor. Görevler zorlu ve herkes Harry Potter’ın şöhret için bunu yaptığını düşünüyor. Ron bile. Bu durum Harry’i ve Hermione’i oldukça yıpratsa bile bir süre sonra Altın Üçlü biraraya geliyor. İkinci görevde bunu daha iyi anlıyoruz. Görevler boyunca Hogwarts şampiyon adayları birbirine yardım ediyor. Cedric Diggory ve Harry Potter farkında olmadan arkadaş oluyorlar. Ta ki saf kötülükle karşılaşana dek. Voldemort kupayı ölüm yiyenleri ile beraber bir anahtara çevirip tekrardan karşılarına çıkıyor. Sırf yoluna çıktı diye birini öldürüyor/öldürtüyor. Cedric Diggory ölüyor. Harry’in gerçekten ölümü görmesi onu olgunlaştırıp nasıl bir güç ve kötülükle karşı karşıya kaldığını görmesini sağlıyor bunun yanında insanların gerçeklere inanmak istemedikleri zaman nasıl da görmezden gelindiğini görüyoruz. Bundan sonra Harry ölümle ve en büyük düşmanıyla karşılaşmış biri olarak ne yapacağını öğreneceğiz.

 • Voldemort oradaydı. Lord Voldemort oradaydı

2.751 Comments

 1. Joepycle

  29 Kasım 2021 at 10:23

 2. Tedpycle

  29 Kasım 2021 at 10:38

 3. Marypycle

  29 Kasım 2021 at 10:45

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla