DENİZLİ’NİN PEK BİLİNMEYEN ANTİK KENTİ; TRAPEZAPOLiS

Denizli, eşsiz coğrafyası, doğal güzelliği ve benzersiz özellikleri ile turizmde büyük bir potansiyele sahip ilerden biridir. Arkeolojik zenginliği İtalya’nın tamamından fazladır. Gün yüzüne çıkarılan ancak en az bilinen antik kent ise Trapezapolis’dir. Sizleri bugün Babadağ’da bulunan bu antik kenti tanıtacağım.

Denizli’miz, bu özelliklerinin yanında arkeolojik zenginlik  bakımından da çok iddialı bir konuma sahiptir . Öyle ki  Antik Kentler açısından bakıldığında, İtalya gibi yüz ölçümü daha büyük olan bir ülkeden daha fazla sayıda antik kente sahiptir. Günümüzde gün ışığına çıkarılan ve bilinen 12 antik kentten bir tanesi de  Trapezapolis‘tir. Bu antik kent isminden de anlaşılacağı üzere, Denizli ili, Babadağ ilçesi, Bekirler köyü, Boludüzü denilen mevkide de büyük bir terasta bulunmaktadır.

Trapezapolis hakkında kaynaklarda çok fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Antik şehir üstünde yaptığımız gezide bu büyük kentten sadece birkaç sütun, tonozlu mezarlar ve yüzeyde bol miktarda kapkacak kırığı kaldığını gördük. M.Ö 2 yy’da  kurulduğu düşünülen  Trapezapolis,  yönetim olarak Karya bölgesine bağlıdır. Kent  Laodikya, Hiarapolis ve diğer Karya kenti olan Attuda ile sıkı ticari ilişkiler kurmuştur. Yerleşim yerindeki insanların geçimini  daha çok  bu bölgede yetiştirilen  koyunların yünlerinden sağladığı   kaynaklarda yer almaktadır. Zamanın  büyük ve büyülü antik şehrinden günümüze  ne yazık ki   çok fazla bir şey ayakta kalmamıştır, arta kalanlar ise tarla açma bahanesiyle, kaçak define avcılarına teslim edilmiştir. Dosev olarak bu antik kente Pazar günü 35 kişi ile yaptığımız yürüyüşte şehrin acıklı ve yağmalanan halini gördükçe şehrimizin ne kadar sahipsiz ve kaderine terk edilmiş olduğunu bir kez daha görmüş ve görüntülemiş olduk.

402 Comments

  1. Pingback: buy desmopressin 0.1mg

  2. Pingback: how to buy divalproex 250 mg

  3. Pingback: where can i buy tolterodine

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla