Who is Anne with an E

1908-2019 FARKLI UYARLAMALAR

Anne of the Green Gables 1908 yılında Kanadalı Yazar Lucy Maud Montgomery tarafından yazıldı. Ancak günümüze kadar film dizi ve anime olarak birçok farklı uyarlaması yapıldı.Kitapta anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiş ve yıllarca b

ir yetimhanede yaşamış küçük bir kız çocuğunun gözünden dönemin olaylarını çocukluk çağında ki haliyle görüyoruz ve en önemlisi de bazen hayalgücünün bir çok şeyi değiştirebildiğini görüyoruz. Ben bu uyarlamalardan 2016 Netflix yapımı olan Anne With an E serisini izledim.Bu yazının dizi ve karakterler hakkında bir ön inceleme yazısı olması sebebiyle  çok fazla detay içermiyor.Diziye dair en güzel detaylardan biri Kanada’nın muhteşem bir doğası olduğunu göstermesi Anne ormanı çok seviyor ve zamanının büyük çoğunluğunu orda geçirdiği için oldukça güzel orman sahneleri görüyoruz. Olaylar Avonlea kasabasında yaşayan iki kardeş olan Matthew ve Marissa’nın çiftlik işlerine yardım etmeleri için bir yetim evlat edinmek istemeleri ile başlıyor ancak bir erkek çocuğu istemelerine rağmen bir karışıklık sonucunda karakterimiz Anne’nin Avonlea’ya gelmesi ile başlıyor. Anne oldukça konuşkan biri ve buna hayal gücünü de eklersek serinin başlarında yaşamından yorulmuş Matthew Anne’i çok seviyor. Ancak Marissa’nın yardım için birini istemesi ile Anne geri gönderiliyor ancak bu iki kardeş Anne’nin hayatını kurtarmak ve kendi yaşamlarına gelen rengi kaybetmemek için Anne’i tekrar Avonlea’ya getirmeye karar veriyor.Anne gerçekten güçlü ve ilham verici bir karakter dizideki birçok diyalog ve Anne’nin sözleri hayata dair birçok şeyi düşünmenizi sağlıyor. Ben bu seriyi izlerken aslında Dünya’nın neredeyse her yerinde bazı şeylerin aynı olduğunu farkettim. Anne ve kızların okul sahneleri, Anne’nin can dostu Diana’nın ailesinin, kız çocuklarının, erkek çocuklarının, Cole’nun yaşadıkları,Gılbert,Miss Stacy ve bence gerçek bir sorunu temsil eden ve neredeyse herkesin hayatında olan Rachel… 

Dizi aslında bir çocuk kitabı konu alınarak yapılmış. Ancak toplumsal sorunlara çok güzel ve naif dokunuşlar yapıyor. Bu dizi herkesin hayatında bir dönem olduğu yada hepimizin hayatında bir kere bile olsa bulunan bir kız çocuğunun hayatı üzerinden çok güzel noktalara dokunuyor. Kanada toplumunda beyaz siyah ayrımını kadınların ortaya çıkışını biraz abartırsak eğer feminist devrimin başlarına bile değindiği söylenebilir.Dizinin ilk sezonu Anne’nin kasabaya ilk geldiğinde yaşadığı sorunları anlatıyor. Okulda ve kasabada kabul görmüyor ancak kabul görmemesinin sebebi farklı olması kasaba halkı zamanla onu kabulleniyor. Dizinin ikinci sezonu kasabada altın var söylentisi ile başlıyor ve bu aslında bir dolandırıcı yalanından başka bir şey değil. Karakter gelişimlerini bu sezonda net bir şekilde görebiliyoruz. Okuldaki öğretmen ve bazı zorba çocukların Cole’a yaptığı eziyetler Cole’ların bazen her yerde zorbalılara maruz kaldığını gösteriyor. Onlara kucak açan insanlar ve değişiminin ilk kişide başladığı gerçeğiyle sizi yüzleştiriyor.

Dizinin 3.sezonu baştan beri olan Anne-Gılbert ikilisinin en çok göz önünde olduğu sezon bunun dışında kızların üniversite giriş sınavlarına hazırlanması  Mary ve Bash arasındaki ilişki Bash’nin annesi ve daha bir çok önemli olay var ancak önemli olan ya da bence en çarpıcı olay okul gazetesi çıkarmaları ve matbaa ile ilgili yaptıkları eylemdi. 

KONUŞMA ÖZGÜRLÜĞÜ EVRENSEL BİR HAKTIR. 

Bu dizi oldukça önemli konuları dünyanın başka bir yerinde başka bir zamandaki insanların gözünden yaşamanızı sağlıyor. Bunların yanında izleyebileceğiniz naif dizilerden birisi. Dizi bir Netflix dizisi ve 3 sezondan oluşuyor. 4.sezon Netflix kararıyla iptal edildi. Diziyi eğer izlemek isterseniz çok güzel vakit geçirmenin yanı sıra bazı sorunlar hakkında çözüm için daha istekli olabilirsiniz. 

 

335 Comments

  1. Pingback: prochlorperazine 5mg pills

  2. Pingback: carvedilol 12.5 mg uk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla