PADİŞAH EŞVE KIZLARININ EL YAZILARINDAN 3 ÖRNEK

PADİŞAH EŞ VE KIZLARININ EL YAZILARINDAN 3 ÖRNEK

1-) GEVHERHAN SULTAN

Sultan İbrahim Han’ın kızıdır. Çavuşzade Mehmed Paşa’nın zevcesiydi. 8 Rebiyülevvel 1106 (27 Ekim 1694) da Edirne’de vefat eylemiştir. naaşı İstanbul’a getirilip Şehzade Camii’ne defnedilmiştir.

ASIL METİN

   İzzetlü ve saâdetlü rif‘atlü Lalam Paşa-i mükerrem hazretlerinin huzûr-ı şerîflerine envâ-ı i‘zâz u ikrâm ile selâmlar ve hayır duâlar ve senâlar olunduktan sonra evvela hâli ve hâtır-ı şerîfiniz suâl olunur. Eyüler ve hoşlar mıdır heman dâimâ Hak Sübhânehu ve teâlâ hazretlerinin hıfz-u emânında olup hemîşe sıhhat ve selâmet üzre olasız. Âmîn yâ Mu’în. Benim saâdetlü Lalam bizi meyve ile andınız pek haz eyledim. Allâhu teâlâ dîdâr-ı şerîf ile ansun. Kethüdâ kadın firâvân üzre selâmlar ve hayır duâlar eder.

Gevherhan Sultân Hazretlerinden

GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİ  

   İzzetli ve saadetli Lalam Paşa hazretlerine izzet ve ikramların her çeşidi ile selam ve hayır dualar ederiz. Hal ve hatırınız nasıldır. İyiler ve hoşlar mıdır? Allahu tealaya emanet olup sıhhat ve afiyet üzere olasınız. Âmin. Benim saadetli Lalam, bizi meyve gönderip andınız, çok memnun oldum. Allahu teala seni güzellikle ansın. Kethüda kadın çok selamlar ve hayır dualar eder.

Gevherhan Sultan

2-) MÂHPEYKER KÖSEM VALİDE SULTAN

   Sultan Birinci Ahmed Han’ın eşi ve Sultan Dördüncü Murad, Sultan İbrahim ve Şehzade Kasım’ın annesidir. 1032 (1623) yılından 1061 (1651) yılına kadar Valide Sultan olmuş ve o sene Ramazan’ında (3 Eylül 1651) vefat eylemiştir.Çok sayıda hayratı ve vakıfları vardır.

   Kethüdasının gönderdiği bu mektubun üzerine Kösem Mahpeyker Valide Sultan’ın

el yazısı ile cevabı.

KETHÜDA’NIN MEKTUBU

   Devletli, ismetli ve merhametli Valide Sultanhazretlerine; Allah elem ve kederden koruyup, lütuf ve keremlerini üzerimizden eksik etmesin. Benim isteğim şudur ki; Helvacı Dertli Ahmet kulunuzun suçunu benim hatırım için affedin. Kul hatasız olmaz. Benim isteğim budur. Yine de emir ve ferman sizin takdirinizdedir.

KÖSEM SULTAN’IN CEVABI

ASIL METİN

    Bu ricânı bir dürlü kabûl etmem ben elçileri haber verdim. Helvacı kovdum deyü bir dürlü almam taşraya geldiğin dahi haber alursam helvacıları üşürür döydürürüm. Yalına su içün Cağalzade’ye haber gönderdim bir dürlü vermez su vakıfdır veremem diyor mâlikâne olduğu ne vakit bulunur.

GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİ İLE

   Bu ricanızı kabul etmem mümkün değildir. Hatta elçilere “Helvacıyı kovdum” diye haber verdim. Helvacının geldiğini haber alırsam helvacılara onu dövdürürüm. Yalı için istediğin suya dair Cağalzade’ye haber gönderdim. Bir türlü vermez, ” Su vakıftır vermem” diyor. Su ne vakitten beri ölünceye kadar şartı ile verilmiştir.

3-) SULTAN ÜÇÜNCÜ MUSTAFA’NIN DÖRDÜNCÜ KADINI RİF’AT’IN EL YAZISI.

   Sultan Üçüncü Mustafa Han’ın dördüncü kadını olup Ramazan 1218 (Aralık 1803-Ocak 1804) de öldü. Haydarpaşa’da defnedildi. Şah Sultan’ın annesidir.

ASIL METİN

    Câriye İzmir’e, arabacı Bozcaada’ya çavuş mübaşeretiyle nefyi içün…

Devletlü inâyetlü Sultânım hazretleri sağ olsun Arzuhâl-i kullarıdır ki câriyemiz Penbe ve arabacımız Abdi nâm kimesneler ittifâk edüp biraz eşyâmızı serîka edüp ve serîka olunan birkaç şâl ve biraz parçalar ve bir mineli sâat ve gömleklik bezler ve biraz bî nazîr tabaklar ve câriyeyi azdırıp ve ikisi birden firâr etmekle bizlere gereği gibi şe’n vermekle merâhim-i aliyyeleridir ki; bize olan rezâlet şevketlü Efendimize râcidir. Bu misillü şeyleri bunlardan istemem lâkin şunların ikisini bile başka başka nefy ile teeddübleri ricâ ve niyâz olunur. Emr u fermân inâyetlü Sultânım hazretlerinindir. Dördüncü Rif‘at Kadın

GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİ

   Cariyenin İzmir’e, arabacının Bozcaada’ya çavuş nezaretinde sürülmesi…

Devletli, yardımsever, Sultanım hazretleri sağ olsun arzuhalim budur ki cariyemiz Penbe ve arabacımız Abdi birlik olup eşyamızın bir kısmını çalmıştır. Çalınan şal, mineli saat, gömleklik bezler ve benzersiz tabaklar ile birkaç parça eşyadır. Abdi, cariyeyi azdırıp ikisi birden firar ederek bizim başımıza iş açmışlardır. Bize olan rezalet Efendimize olmuş gibidir. Bu gibi çaldıkları şeyleri onlardan istemem, lakin bu ikisinin ayrı ayrı sürülmesini rica ederim. Emir ve ferman Sultanımındır.

Dördüncü Rifat Kadın

                                                                                                                BURAK ÇELİK

 

6 Comments

 1. supreme hoodie

  15 Eylül 2019 at 21:10

  I definitely wanted to write down a quick remark to appreciate you for all the fantastic tips and tricks you are sharing on this website. My particularly long internet investigation has now been honored with reasonable strategies to write about with my companions. I ‘d assert that most of us website visitors are undoubtedly fortunate to be in a perfect place with so many perfect professionals with great solutions. I feel really happy to have used the web page and look forward to tons of more pleasurable moments reading here. Thanks a lot once more for everything.

 2. yeezy shoes

  17 Eylül 2019 at 04:19

  Thanks for your whole labor on this website. My mum really likes engaging in investigation and it’s really easy to see why. A number of us hear all of the dynamic means you create precious suggestions by means of this web blog and therefore improve response from other individuals on this area of interest and my princess is really discovering a great deal. Take pleasure in the rest of the new year. You’re conducting a really great job.

 3. huaraches

  18 Eylül 2019 at 15:17

  I needed to create you one little bit of note so as to thank you so much yet again with the fantastic basics you’ve contributed above. This is so incredibly generous with you to present freely what exactly some people might have supplied for an e book to help with making some bucks on their own, particularly seeing that you could possibly have tried it if you ever wanted. Those basics in addition served to be the good way to comprehend some people have the identical passion the same as my very own to understand good deal more with regard to this condition. I think there are millions of more fun moments up front for many who view your blog.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla