Yenilenebilir mi enerji?

Yenilenebilir mi enerji?

 Son yıllarda ülkemizde ve dünyada meydana gelen ağır sanayileşme maalesef dünyaya çeşitli zararlar vermektedir. Atmosfere salınan zehirli gazlar asit yağmurları, küresel ısınma gibi büyük olayları tetiklemektedir. Enerjimizin çoğunu fosillerden karşılıyoruz, peki fosil yakıtların bize zararları neler? Öncelikle ekonomimize büyük zararı olan petrol, kömür ve doğalgazın yaklaşık %90’ını yurtdışından ithal ediyoruz. Yani enerjide dışa bağımlılığımız söz konusu. Doğaya ve insan sağlığına da zararlı olan petrol ve kömür enerji üretme konusunda pek de sağlıklı bir kaynak değil.Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz? Gelecek nesillere nasıl daha temiz bir dünya bırakabiliriz? Cevap basit “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanarak”.

 Yenilenebilir enerji demek bitmek tükenmek bilmeyen, sonsuza kadar devam eden, çevreye ve canlılara zararı olmayan enerji demektir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına örnek şunlardır; güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, biyokütle enerjisi, hidro enerji ve hidrojen enerjisi. Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan enerji toplam enerjinin %1.9’unu karşılamaktadır. Ömrü azalan fosil yakıtlara göre Türkiye yenilenebilir enerji konusunda çok büyük bir potansiyele sahip. Akıllara hemen şu soru geliyor: Yenilenebilir enerji kaynakları, fosil kaynakların ürettiği enerjiyi karşılayabilir mi?  Eğer ülke olarak yatırımımızı kömür değil de güneş ve rüzgar enerjisine yaparsak temiz bir şekilde enerjimizi üretebiliriz. İkinci mesele ise maliyeti ne olacak bize bu yenilenebilir enerjinin? Eskiye nazaran çok büyük bir düşüş var bu maliyette ve emin olun fosil yakıtlardan daha ucuza getirilebilir.

 Daha temiz bir dünya için çocuklarımıza ve torunlarımıza daha güzel günler bırakabilmek adına yenilenebilir enerjiye yönelmemiz şart. Türkiye ve tüm dünyanın geleceği yenilenebilir enerjide. Doğal enerji kaynaklarının kullanımı doğaya karşı olan saygımızı gösterir. Hubert Reeves şöyle diyor: “Doğayla savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz”. Çözümü yerin altında değil üstünde aramamız gerekiyor. Yenilenebilir enerji kaynakları hepimize iyi gelecek. 

9 Comments

 1. jordan retro

  28 Eylül 2019 at 02:00

  I want to show my love for your generosity supporting those people who absolutely need guidance on that niche. Your very own commitment to passing the solution around had become extremely good and has continually empowered some individuals like me to achieve their goals. Your useful suggestions signifies much a person like me and even further to my office colleagues. Many thanks; from each one of us.

 2. Kellee

  15 Ekim 2019 at 00:15

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this superb blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 3. hi

  28 Ekim 2019 at 19:31

  Heya i am for the primary time here. I came across this board and I
  to find It truly helpful & it helped me out much.
  I’m hoping to give one thing again and aid others such as
  you helped me.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla