İyi Bir Mühendis Olmak

Günümüzde üniversite kazanmak oldukça kolay. Bu durum eğitimi zor bölümlerde maalesef büyük sıkıntılar çıkarmaktadır. Bu durumun en iyi göstergesi ise mühendisliklerdir.

Mühendislik doğal ve yapay unsurları matematik ve diğer bilimleri kullanarak insanlığın yararına sunmayı amaçlar. İnşaat, elektrik-elektronik, makine gibi dallara ayrılır.

Öğrencilerin birçoğu derslerin zorluğundan şikayet eder, evet dersleri zordur ama çalışınca yapılmayacak hiçbir şey yoktur.

Üniversite sınavı Türkiye ortalamaları çok can sıkıcı türdendir. 3 matematik, 2 fizik gibi düşük ortalamalar eğitim sisteminin özetidir aslında, asıl üzücü olan şey ise çok az netlerle mühendislik kazanılmasıdır.

Buna rağmen başarılı bir mühendis olmak için neler yapmalıyız?

Öncelikle hiçbir zaman öğrenmekten bıkmamamız gerekir. Çeyrek mühendis kavramı bunun için çok doğru bir kavramdır. Ne kadar şey bilirsek bilelim her zaman daha fazlasını öğrenmeye çalışmalıdır bir mühendis.

Mühendislerin rakiplerinden sıyrılması için gerekli 3 temel şeyden bahsetmek istiyorum;

1)Yabancı Dil

Kesinlikle ama kesinlikle iyi bir mühendis olmanın en önemli kurallarından birisi. En az bir yabancı dil bilmelidir bir mühendis. Birden fazlasını öğrenirse onun için büyük firmaların kapısı aralanmış demektir zaten.

 

2)Matematik

Baktığımız zaman inşaatlarda ustaların inşaat hakkında çoğu şeyi bildiğini görürüz. Nasıl bilmesin yılların tecrübesi… Peki ustalar neden mühendislik yapamaz? Matematik bilmedikleri için. Matematik bir mühendisi teknik elemanlardan ayıran en önemli etkenlerden biridir. Onun için matematiği dayatma olarak değil işimizin bir parçası olarak görmeliyiz.

3)Bilgisayar Kullanma

Son yıllarda gelişen teknolojiyle beraber bilgisayarın ne kadar önemli bir alet haline geldiğini düşünmeyen yoktur sanırım. Biz de bu teknolojiden geri kalmayacağız tabii ki. Her geçen gün teknoloji hızla ilerlemekte, son zamanlarda adını duyduğumuz üç boyutlu yazıcı bunlardan biri. Bilgisayar ise bu tarz aletlerin bağlı olduğu çok önemli bir cihaz. Şüphesiz mühendislerin işini fazlasıyla kolaylaştıran bu aleti çok iyi kullanabilmemiz gerekiyor.

Bahane üretmek yerine bir yerden başlamamız gerekiyor ülkemizde nice kaliteli mühendislerin, doktorların, öğretmenlerin yetişmesi dileği ile…

67 Comments

 1. minecraft games

  16 Eylül 2019 at 17:50

  Heya! I realize this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does managing a well-established website like yours take a
  massive amount work? I am completely new to
  operating a blog but I do write in my journal daily. I’d like to start a blog
  so I will be able to share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla