Mefkûre Bilinci

Fikirlerin başlı başına birer kuvvet olabileceklerine inanılan devirde değiliz.Asrımızın sefaleti,maddeye bağlanan teknik kuvvetin fikir kuvvetini yenmiş olmasından ileri gelmektedir.Son zamanların ideali olan demokrasi bile,birbirine inanarak bağlanmış fertlerin fikir kuvveti olmaktan çıkmış,maddi menfaatlerle ihtirasların büyük sayılara dayanan kuvveti haline gelmiştir.

Elbette ülkemizde hala fikir hareketleri var ama yeni,orijinal ve fayda sağlayacak fikirler çıkaramıyoruz.Çıkan fikirlere de sahip çıkmıyoruz.Cemil Meriç’in dediği gibi:

“Her yüzyılda
birkaç düşünür,diğerleri ise onların düşündüğünü düşünür.”

Mefkûre…
Fikir kelimesinden türemiş bir kavramdır.Ülkü,ideal,gaye olan şey anlamlarına gelir.Bizim yani Müslüman Türk gençliğinin bir mefkûresi olmak zorundadır.Bu bir ütopya değil,gerçeğe yakın,rasyonel ve Rıza-i Hakka uygun olmalıdır.Bu doğrultuda elimizden geldiğince samimi bir şekilde çalışmak ve bu ideali gerçekleştireceğimiz inancıyla koşuşturmak gençlik davasının esasını teşkil eder.

Ama ne yazık ki bizim neslin kahir ekseriyetinde bu azmi,bu isteği görmek pek mümkün değil.Ülküsüz,idealsiz,benlik ve menfi duygularla dolu bir gençlik seyrediyoruz.Çoğumuzda müthiş bir gevşeklik,tembellik ve rehavet var.

“Müslümanlar…!yorulmuş atlar gibisiniz yorulmuş ama hiç koşmamış…”

“Bugün bir genç için hayata hazırlanma gayesi siyasetle ticaretten başka bir şey
değildir.Birbirleriyle pek güzel bağdaşan siyaset ve ticaret emelleri,ruhları daha gençlikte çürüten bir zehirdir.” diyor Nurettin Topçu hoca.

Hayatımızı ikame ve idame ettirebilmek için elbette para kazanmamız gerekir.Ama şu sahte dünyayı kazanmayı hayat amacı haline getirmek oldukça yanlıştır.

Bizi kendimize getirecek olan soylu bir isyandır.Bu düzene,sisteme,tabulara ve Allah’ı unutturan putlara…
Ve bu isyanın sonunda boşalan yerlere fikirlerimizi yerleştirmek ve bu fikirlerin gerektirdiklerini hayatımıza hakim kılmak zorundayız.

Son olarak şu dörtlükle bitirmek istiyorum:

“Şu sahte dünyada gözün kalmasın
Dışın alsa bile için almasın
Makamın, şöhretin varsın olmasın
Hedefe yürüyen adam ol yeter…”

Ahmed Şamil AVCI

3 Comments

 1. Mehmet sami

  3 Mayıs 2018 at 01:40

  Yazan ellerin dert gormesin tebrik ederim devamını bekliyoruz kardeşim

 2. Aişe

  3 Mayıs 2018 at 08:30

  Tebrikler devamı da gelir inşallah

 3. Cuma Arpa

  3 Mayıs 2018 at 14:55

  Allah kalemini keskin eylesin.Sözlerin her daim Hakkın yolunda olsun.Allah yar ve yardımcın olsun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla