İstemiyorsan Okuma Kardeşim

Hayat şartları, aile baskısı, iş olanağı ve daha birçok nedenden dolayı yapılan bir olaydır:İstenmeyen bölümde okumak.

Ülkemizde eğitim sisteminin kötü olması herkesin kabul ettiği bir gerçek. Peki nasıl düzelir bu eğitim sistemi? Benim şahsi fikrim insanlar yaptığı işi severse eğitim  sistemi başta olmak üzere her şeyin üstesinden gelebiliriz.

Şöyle düşünelim bir matematik öğretmeni ve bir türkçe öğretmenimiz var. Türkçe öğretmeni gerçekten bu işi yapmak istediği için bu bölümü okumuş olsun ve gerçekten bu işi yaparken mutlu olduğu için bu işi yapıyor. Matematik öğretmeni ise daha rahat iş bulacağı için hiç istemese de bu mesleği yapıyor. Sizce hangisinin öğrencilere katkısı daha fazla olur?

Ya da bir mühendis gerçekten işini severek yaparsa daha faydalı şeyler icat eder, bir ressam daha güzel tablolar çizer vs.

Fırat Üniversitesinde yapılan bir ankete göre 100 kişiden 78’i istediği bölümü okumuyor. Bu %78’lik kısmın %54’ü puanı oraya yettiği için, %27’si iş imkanı fazla olduğunu düşündüğü için, %13’ü aile baskısından dolayı bu bölümleri okumak zorunda kalmış veya öyle hissetmiş.

Anlatmaya çalıştığımız bu mesele filmlere de konu olmuştur. Bence bunu en iyi anlatan film ise  Aamir Khan’ın başrol de oynadığı 3 Aptal filmidir.

İşinizin en iyisi olursanız hiç bir zaman aç veya açıkta kalmazsınız. Tarihi araştırmayı çok seviyorsanız ve bu işi yapmaktan mutlu oluyorsanız tarih bölümü okuyun. Emin olun işinizi gerçekten iyi yaparsanız kendinizi hiç hayal edemeyecek yerlerde bulacaksınız.

Zaten istemediğiniz bir bölüm okuyanların bir kısmı okulu bırakır, bir kısmı başka bir bölüme geçiş yapar, bir kısmı ise istemeye istemeye o bölümü bitirir. Hepimizin ilgi alanı farklı bu ülkeye gerçekten faydamız olsun istiyorsak sevdiğimiz işleri seven insanlara en iyi şekilde öğretmeliyiz.

115 Comments

  1. kyrie irving shoes

    17 Eylül 2019 at 13:05

    My spouse and i were so ecstatic when Ervin could carry out his homework out of the precious recommendations he got out of the weblog. It’s not at all simplistic to simply possibly be giving for free secrets and techniques the rest could have been trying to sell. We fully understand we have you to appreciate for that. All of the explanations you’ve made, the easy site menu, the friendships you can help promote – it’s most fabulous, and it’s making our son in addition to us reckon that this matter is thrilling, which is quite fundamental. Thanks for all the pieces!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla