Ortaçağ Avrupasında Yaşanan Zehirli Ekmek Olayı

İnsanlar her gün olduğu gibi tarlalarına gidip gelmiş akşam olunca da yeni bir güne uyanmak için uyumuşlardı. Fakat bu köy için yarın sıradan bir gün olmayacaktı.
Köye dışarıdan gelen insanlar ise ilginç olaylarla karşılaştı. Köyde bulunan kişinin tamamı da çocuk yaşlı demeden delirmişti. Köylülerden bazıları öldüklerini iddiaa ederek meydan da dolaşıyor. Bazı çocuklar annelerini boğarak öldürmeye uğraşıyor, kimileri ise hayvan olduğunu iddiaa ederek hayvan taklidi yapıyorlardı. Köye ejderhaların saldırdığını söyleyenler bile vardı.
Yetkililer kısa süre içinde olaya el attı.

İlgili resim
Bazı insanlar saatler sonra normalleşti ve sadece bulantı kusma uykusuzluk gibi hastalık belirtileri göstermeye başladı. Geçen zaman içinde bu hastaların akıl sağlığında herhangi bir iyileşme olmadı.
Köyün tamamının akli dengesi bu kadar kısa bir zamanda nasıl yok olmuş olabilirdi?
Cevap çok geçmeden bulundu, köyün tek bir fırını vardı. Ve 300 kişi de burada yapılan ekmekleri yiyordu.
Fırının sahibi o sabah yaptığı ekmeklere ergot mantarı karıştırmıştı. Ergot mantarı ise adı verilen uyuşturucu maddenin yapımında kullanılan,dünyadaki en güçlü halusinojen maddelerden biriydi.
Fakat Briand’ın bu maddeyi ekmeklerin içine bilerek mi koydu sorusu hiç bir zaman yanıtlanamadı. Daha sonraları ergot mantarının işlenmeden bu kadar etkili olup olamayacağı tartışılmaya başlandı.

zehirli ekmek hikayesi ile ilgili görsel sonucu

Emre Yükselen; Türk Siyasi, Şair, Yazar, Akademisyen... Antalya'nın Finike ilçesinde doğdu. Edebiyata ve tarihe düşkünlüğüyle tanınmış, bunun yanı sıra bir zamanların en çok satan kitabı "Lahza" 'nın yazarı Author Lives 'dan edebiyat ve rehberlik dersi almış, ortaokul ve lisede okul başkanlığı yapmıştır. Daha sonraları Federasyon Antalya İl Başkanlığı ve Türkiye Gençlik Meclisi Genel Başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Yazım hayatına 3Nokta dergisinde başlamış, Dr. Jirvago Özel Ödüllerinde "İkarus" adlı şiiriyle En Genç Antoloji Şairi; "Begonya" adlı hikayesiyle Yılın En Genç ve Başarılı Yazarı (mansiyon) ödüllerini almıştır. Yazım hayatına halen devam eden Emre Yükselen, 2017 yılında akademik çalışmalara başlamış, "Unnational History" adlı teziyle Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 'nde akademik öğrenci asistanı olmaya hak kazanmıştır. Uygurca, Çince, İngilizce bilen yazar; orta düzeyde de Almanca, Osmanlıca, ve Eski Yunanca (Helenik) öğrenmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla