İkigai: Yaşam Amacımızı Bulmak

Gündeme baktığımda intihar etme gibi olayların ve mutsuzluğun artarak devam ettiğini görüyorum. Bunun birçok nedeni var elbette. Hepsini irdelemek oldukça zor, ama ortak nokta olarak gördüğüm bir durumdan bahsetmek istiyorum. Bu durumdaki hemen herkes yaşama amacı konusunda belirsizlik yaşıyor.

Peki nedir bu yaşam amacı? Japonların uzun ömürlü ve mutlu yaşamalarını sağlayan bir felsefeleri var. İkigai ismini verdikleri bu felsefeye göre herkesin bir yaşam amacı vardır ve bunu bulabildikleri zaman mutlu, huzurlu bir ömür sürebilirler.

İkigai kelime anlamı olarak iki ve gai yani yaşam yolu, sabah bizi yataktan kaldıran amacımız şeklinde özetlenebilir. Aşağıdaki şemada buna nasıl ulaşabileceğimiz gösterilmektedir.

Yaşam amacımızı bulabilmek için neleri iyi yapabildiğimizi, neleri yapmayı sevdiğimizi, dünyanın neye ihtiyacı olduğunu ve nasıl para kazanabileceğimizi sormalıyız kendimize. İyi yapabildiğimiz ve yapmayı sevdiğimiz bizim tutkumuzdur. Para kazanabildiğimiz ve iyi yapabildiğimiz uzmanlık alanımızdır. Severek yaptığımız ve dünyanın ihtiyaç duyduğu misyonumuzdur. Dünyanın ihtiyaç duyduğu ve para kazandığımız ise bizim hizmet ettiğimizdir. Yaşam amacımızı bulmak bunlarla başlar ama bu kadar kolay değildir.

Mesela bir işte uzmansak ve bunu tutkuyla yaparsak tatmin oluruz ama fayda sağlamaz. Uzman olduğumuz işe hizmet edersek rahat ederiz ama içimizde bir boşluk hissi olur. Misyonumuza hizmet edersek bu bizi memnun eder ve heyecan uyandırır ama bir belirsizlik hissi oluşur. Misyonumuzu tutkuyla yaparsak zevk alır ve doygunluk hissederiz ancak bu sefer de para kazanamayız. Bu nedenle hepsini kapsayan yani sevdiğimiz, iyi yaptığımız, dünyanın ihtiyacı olan ve para kazanabildiğimiz bir amaca ihtiyacımız vardır. Bütün bunları yapabiliyorsak ikigaimizi bulduk demektir. Bir ikigaimizin olması hayata tutunup umutla bakabilmemizi sağlar. O halde umut, huzur ve mutluluk dolu günler yaşamak dileğiyle…

 

333 Comments

  1. Pingback: prochlorperazine no prescription

  2. Pingback: carvedilol 12.5 mg pills

  3. Pingback: cheap warfarin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla